Küçük Tekeler Köyünün Kısaca Tanıtımı

Küçük Tekkeler (Küçük Tekeler, Tekkeler Sagir, Golyama Tsırkvişte, Голямо Църквище)

Küçük Tekeler Köyünün Kısaca Tanıtımı

Mesajgönderen beycan » 27 Şub 2011 Pzr, 14:57

Küçüktekeler köyü Eskicuma ilinin Osmanpazarı ilçesinin köylerindendir. Eskicuma'ya şehir merkezinden 35 km, Osmanpazarı'na 18 km uzaklıkta kurulu olan küçük bir yerleşim alanıdır. Güneyinde Karatlar köyü, Doğusunda Sarsıplı köyü, Batısıda Karabaşköy ve kuzeyinde Büyüktekeler köyü vardır. Köyün kuzeyinden Gürlek deresi, güneyinden Tiça (Kamçı) deresi geçmektedir.

Bitki örtüsü olarak Meşe, Cam, Gürgen, Erik ve bir çok meyve ağacıları bulunur. Köyde, ekilip dikilebilir alanların çoğunda erik ağaçları bulunur. Diğer kısımların çoğunluğu tarla ve mera alanı olarak yer almaktadır.

Bulgaristan’ın iklim özelliklerini belirleyen temel etkenler topografyası ile Karadeniz bakımından konumudur. İklim kuşağı ayırıcı çizgisi rolünde olan Stara Planina (Kocadağ), güney Bulgaristan’ı kuzeyden gelen soğuk hava kütlelerine karşı korumaktadır, Güney Bulgaristan’daki dağlar ise ülkenin iç kesimlerini Akdenizin ılımanlaştırıcı etkilerinden korumaktadır. Kuzey Bulgaristan kuzey kısmında ılıman karasal iklim egemendir.

Kış sonunda, ülke genelinde fön rüzgarı eser. Stara Planina ile Rodop dağları arasındaki alanda, Akdeniz etkisindeki geçiş iklimi hakimdir, yaz kuraklığı üç aya kadar sürebilir. Kuzay Bulgaristan’ın düşük rakımlı bölgelerindeki ortalama yıllık sıcaklık 11 – 12 C civarındadır. Güney Bulgaristan’da ise ortalama olarak 14 C civarındadır. Yüksek dağlık kesimlerde ise kar tabakasının aylarca kaldığı Alpler iklimi egemendir. Düzlüklerde ortalama yıllık yağış miktarı 500 – 800 mm arasında olup dağlık alanlarda 1000 – 1400 mm arasındadır.

İklim genel olarak ılıman karasal iklimdir (yıllık 2000 arasında), – 2400 güneş saati dört mevsimdir – soğuk ve bazen nemli, kar yağışlı ve ortalama sıcaklığı 0 C olan kış; ılık ve genelde nemli ilkbahar; sıcak ve kurak, ortalama sıcaklığı 23 C olan yaz ile ılık ve güneşli sonbahar şeklinde mevsimleri kısaca özetleyebiliriz. Ortalama yıllık sıcaklık 10,5 C’dir.

Köyümüz yaklaşık 150 hane ve 550 kişiden oluşmaktadır.

Alıntı: http://www.kucuktekeler.com/
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------[ beycan kahraman ]------
Kullanıcı avatarı
beycan
 
Mesajlar: 46
Kayıt: 25 Şub 2011 Cum, 07:43
Konum: İstanbul

Re: Küçük Tekeler Köyünün Kısaca Tanıtımı

Mesajgönderen beycan » 11 Mar 2011 Cum, 10:13

Küçük Tekkeler (artık Tekeler olmuş =) köyümüzün uydu görüntüsü

kucuk_tekkeler.jpg
kucuk_tekkeler.jpg (92.36 KiB) 2968 kere görüntülendi
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------[ beycan kahraman ]------
Kullanıcı avatarı
beycan
 
Mesajlar: 46
Kayıt: 25 Şub 2011 Cum, 07:43
Konum: İstanbul

Re: Küçük Tekeler Köyünün Kısaca Tanıtımı

Mesajgönderen zeynep » 26 Nis 2011 Sal, 17:05

1894 yıllarında yaşamış osman pazarı müftüsü ismail b. osman b. yusuf niyazi şumnuvî’nin yazmış olduğu bir şerh ile ilgili çalışıyorum ancak bu kişiyle ilgili detaylı bilgi bulamadım. bukişiyle ilgili bilgi verebilecek veya bilgi bulabileceğim bir kaynak tavsiye edebilecek biri varsa yardım ederseniz sevinirim iyi günler.
zeynep
 
Mesajlar: 1
Kayıt: 26 Nis 2011 Sal, 17:00


Dön Küçük Tekkeler (Golyama Tsırkvişte, Голямо Църквище)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron